AVALEHT

Küsitlus

Kas oled käinud Järvamaa Muuseumis?
 

Paide pildid

Pilt 178.jpg


Foto kirjeldus ei ole saadaval.


*     *     *


Paide uue tegevusmuuseumi ehitab Haart Ehitus


Ehitusettevõte Haart Ehitus ja Sihtasutus Ajakeskus Wittenstein sõlmisid täna lepingu Paidesse rajatava 19. sajandi tegevusmuuseumi hoonete rekonstrueerimistööde teostamiseks. Baltikumis ainulaadne muuseum valmib kava kohaselt 2021. aasta suvel.

Muuseumiks kohandatavad Tallinna tänav 9/11 hooned asuvad Paide vanalinna muinsuskaitsealal. Haart Ehituse juhi Riho Metsla kinnitusel on ettevõttel muinsuskaitseliste tööde teostamiseks olemas vajalikud õigused ja kogemused: „Haartil on Muinsuskaitseameti litsents ning aastate jooksul oleme uusehitiste rajamise kõrvalt töid teostanud mitmetel vanadel ja väärikatel objektidel. Alles eelmisel sügisel taastasime näiteks Paides asuva pea sajandi vanuse alajaama välisilme.”

Metsla sõnul teeb Ajakeskuse arendusprojekti eriti südamelähedaseks võimalus panustada oma kodulinna ajaloolise väärtuse säilitamisse ning selle muutmisesse kaasaegse linnakeskkonna osaks. 

„Samuti on praegu väga oluline, et riik ja omavalitused jätkaks enda ehitusplaanide elluviimist ja ehitustegevuse toetamist ning ei lükkaks neid määramata tulevikku edasi - vaid nii suudavad ehitusettevõtted keerulises majandusolukorras ellu jääda,“ lisas ta.

Sihtasutus Ajakeskus Wittenstein tutvustab Paide ordulinnuse vahitornis humoorikas võtmes Eesti ajalugu muinasajast tänapäevani. Asutuse struktuuriüksuseks on Järvamaa muuseum, mille rikkalike ja unikaalsete museaalide baasil uus rajatav tegevuspõhine elamusmuuseum luuakse. Muuseum keskendub 19. sajandi väikelinna eluolule ja annab ülevaate mitmetest ajastu tegevusaladest nii teoreetilisel kui ka praktilisel tasandil. 

Sihtasutuse juhatuse liige Ants Hiiemaa ütles, et tegevustele tugineva keskkonna loomine annab võimaluse veelgi elamuslikumalt Eesti ajalugu tutvustada. Tegevusmuuseumi käivitamisega luuakse kuni seitse uut töökohta  ja turiste peaks tulema ligi 19 000 rohkem kui seni - usutavasti elavdab see oluliselt ka piirkonna teisi turismiteenuseid nagu majutus, toitlustus ja muud vabaajateenused.

„Oluline on ka see, et säilitame ja anname arenguhüppe Järvamaa kogukonda ühendavale mäluasutusele ning päästame kaks Paide vanalinna maja,“ sõnas Hiiemaa.

Muuseumihoonete rekonstrueerimine algab aprillikuu jooksul ning tööde kestvuseks on kümme kuud. Põhiprojekti on koostanud OÜ IBG Ehitus ja sisekujundajaks on Annes Arro. Tegevusmuuseumi arendusprojekt läheb maksma ligi kaks miljonit eurot, millest ehituse maksumus on 1,4 miljonit eurot.

Projekti rahastavad Euroopa Liidu regionaalarengu fond, kultuuriministeerium, Paide linn ja SA Ajakeskus Wittenstein.

Haart Ehitus on Eesti erakapitalil põhinev ja Paidest alguse saanud ehitusettevõte, mille peamiseks tegevusalaks on ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine. Üle 20 aastase kogemusega ettevõte annab tööd ligi 50 inimesele. Haarti kontorid asuvad Paides ja Tallinnas, ehitustöid teostatakse üle Eesti.


Lisainfo:

Riho Metsla

Haart Ehitus OÜ 

529 3324

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Ants Hiiemaa

SA Ajakeskus Wittenstein

5347 4875
See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.
Järvamaa Muuseum on üks Eesti vanimaid maakonnamuuseume. Baltisakslaste initsiatiivil asutatud Muinasasjade Alalhoidmise Seltsi muuseumi külalisteraamatusse tehti esimene sissekanne 31. juulil 1905. Seda päeva loeme praeguse muuseumi ametliku tegevuse algusajaks.

Rohkem kui aastasaja jooksul on kogunenud muuseumile väärikas museaalide kogu, kus on üle 75 tuhande säiliku. Nendest osa on jõudnud juba ka digitaalsesse andmekogusse MUIS.

Järvamaa Muuseumi püsiekspositsiooni ilmestavad teematoad: muinasajast varajase rauaajani läbi arheoloogiliste leidude koos loodusosaga, 18. sajandi vana apteek, kultuuri- ja hariduselu, mõisatuba, eelmise sajandi alguse majanduselu, sajanditagune käsitöölise tuba, 60-ndate haritlase tuba, fotograafinurk 70-ndate fotodega.

Ajutiste näituste ruumis vahetuvad näitused 2-3 kuu tagant.

Järvamaa Muuseum pakub erinevaid muuseumitunde ja haridusprogramme, viib läbi ajaloo ja kultuuriga seotud sündmusi, vahendab giidituure ning ootab kodu-uurijaid ja teisi ajaloohuvilisi tutvuma rikkalike kogudega.

Järvamaa Muuseumis saab hea ülevaate meie maakonna ajaloo- ja kultuuripärandist ajast aega.

Tere tulemast Järvamaale ja Järvamaa Muuseumi!


  Külasta ka Vallimäel asuvat AJAKESKUS WITTENSTEINI

     
 
© Järvamaa Muuseum 2009-2013 - Design by homespace